Masaż Sportowy


Nowoczesny masaż sportowy jest najbardziej zaawansowaną
i wszechstronną metodą pracy z pacjentem, wykonywaną przy użyciu różnych technik i rodzajów masażu, a także terapii manualnej.

Masaż sportowy może się odbywać w warunkach ambulatoryjnych (gabinet) bądź polowych (zawody). 

Specyfiką masażu sportowego jest spójne i przemyślane połączenie formy leczniczej z rehabilitacją ruchową dostosowaną do dyscypliny sportowej i konkretnego zawodnika. Sam masaż jest jedynie formą otwarcia bramki terapeutycznej w celu przeprowadzenia skutecznej kinezyterapii.

Znajomość specyfiki danej dyscypliny sportowej
i występujących w niej przeciążeń oraz uwzględnienie periodyzacji treningowej są kluczowymi elementami indywidualnej pracy z zawodnikiem. Dlatego też masaż sportowy stanowi duże wyzwanie dla terapeuty i masażysty.

W tej perspektywie istotnym elementem jest prowadzenie właściwej terapii już od pierwszego momentu spotkania
z zawodnikiem. W pierwszej kolejności właściwy wywiad i diagnostyka, kolejno opracowanie planu i celu terapii, a dalej masaż i ćwiczenia. 

Masaż sportowy charakteryzuje się wykorzystaniem wielorakich technik (wykonywanych często bez środków poślizgowych),
a także zróżnicowaną siłą nacisku ze względu na masę mięśniową sportowca. Wymusza ona bowiem konieczność wykonania odpowiednich, specjalistycznych chwytów

PIR - Poizometryczna Relaksacja Mięśni 

Jest to zbiór metod terapeutycznego oddziaływania na tonus mięśniowy. Podwyższone napięcie mięśniowe często towarzyszy bólowi, ból z kolei dodatkowo zwiększa napięcie mięśni otaczających tkankę będącą w dysfunkcji i powstaje błędne koło, które należy przerwać. Wśród metod detonizujących wyróżniamy: poizometryczną relaksację mięśni,

Podczas pracy wykorzystuje się świadomy skurcz mięśni pacjenta w określonym kierunku, z odpowiednią siłą i przeciwko oporowi fizjoterapeuty.  Często stosowany jest także bierny ruch w stawie oraz długi wydech pacjenta.

Metoda obniża napięcia mięśniowe. Działa mobilizująco na stawy mające ograniczoną ruchomość.  Poprawia ukrwienie mięśni oraz ułatwia ich rozciąganie.

FDM - Fascial Distortion Model

Jest to metoda terapeutyczna, która opiera się na badaniu i leczeniu zaburzeń powięzi. 

Powięź jest to łącznotkankowa sieć, która oplata i nadaje kształt całemu ciału. Powięź dzieli ciało na warstwy, oddziela od siebie poszczególne mięśnie, jamy ciała, narządy wewnętrzne, naczynia i nerwy. Jednak jednocześnie spaja je i zapewnia integralność całego organizmu. Dzięki niej oddziaływanie na jedną część ciała powoduje zmiany w innym nawet bardzo odległym jego obszarze.

Powieź często ulega zaburzeniom. W dużym uproszczeniu: może się naderwać lub skleić i terapia odpowiednio polega wtedy na stymulowaniu zrostu lub rozerwaniu zbędnych połączeń w jej obrębie. Fenomenem metody FDM jest język ciała, który tworzy podstawę diagnostyczną modelu i wykorzystywany jest w procesie leczenia. Poprawna diagnostyka oraz formy manipulacji powięziowych przynoszą bardzo szybkie i dobre efekty w ostrych urazach (np. skręcenie stawu skokowego), które natychmiast powodują napięcia powięziowe ale też w przewlekłych przypadkach takich jak łokieć tenisisty, kolano biegacza, zespół cieśni nadgarstka i wielu innych.

Osteopatia Funkcjonalna

 

Medycyna osteopatyczna opiera się na holistycznym podejściu do człowieka. Organizm funkcjonuje bowiem jako całość, jest połączeniem wielu układów i procesów, które zachodzą w ciele symultanicznie, uzupełniają się i są od siebie zależne. Dlatego też elementami tej terapii są m.in. korekcja funkcjonowania stawów, ślizgów tkanek oraz napięć i naprężeń mięśniowo-powięziowych.

Kinesiology Taping

Kinesiology taping nazywany jest inteligentną ręką terapeuty, ponieważ aplikacja założona w gabinecie oddziałuje na pacjenta nadal przez kolejne dni noszenia plastrów. Plastry do kinesiology tapingu zrobione są z bawełny i są rozciągliwe tylko w jednym kierunku. Na ich wewnętrznej powierzchni znajduje się klej akrylowy, który aktywowany jest przez pocieranie plastra przyklejonego na skórę.

Plastry nie zawierają żadnych substancji leczniczych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy rozgrzewających. Jedyne ich działanie opiera się na działaniu mechanicznym i sensorycznym, które wywołuje w organizmie określone zmiany. Z tego faktu wynika konieczność precyzyjnego i celowego aplikowania plastrów, które każdorazowo musi być poprzedzone badaniem funkcjonalnym. Plastry można aplikować na wiele sposobów w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać. Kinesiology taping ma wiele zastosowań w rehabilitacji ortopedycznej, sportowej, terapii blizn, leczeniu bólu i wielu innych.

Metoda Ackermanna

Metoda dr Ackermanna jest to ukierunkowana chiropraktyka polegająca na precyzyjnej diagnozie funkcjonalności układu stawowego pacjenta oraz technikach moblilizacji i manipulacji na stawach.

Metodę tę wyróżnia precyzja działania ukierunkowana na określony segment.

Metoda dr Ackermanna została stworzona w Instytucie w Sztokholmie  w oparciu o najnowszą wiedzę z zakresu ortopedii, neurologii i rehabilitacji medycznej.

Metoda Asdonka

Metoda Asdonka to koncepcja pracy z pacjentami, których problemem są obrzęki. W metodzie tej wykorzystuje się zarówno manualny drenaż limfatyczny oraz kompresjoterapię z wykorzystaniem bandaży lub pończoch uciskowych.

Podczas zabiegu fizjoterapeutycznego stosowane są specjalne powolne ruchy okrężne dłoni o dużej powierzchni kontaktu z ciałem pacjenta i o bardzo małym nancisku. Ruchy te są wykonywane zgodnie z częstotliwością skurczów naczyń limfatycznych, co powoduje ich pobudzenie i redukcję obrzęku.

Regularne stosowanie drenażu zwiększa zdolność transportową limfy i wspiera tworzenie się nowych, dobrze funkcjonujących obocznych naczyń limfatycznych co jest szczególnie istotne u pacjentów po usunięciu węzłów chłonnych. Zabiegi drenażu limfatycznego są szczególnie wskazane w stanach pooperacyjnych, w niewydolności układu krwionośnego lub chłonnego, w stanach po mastektomii

Metoda Kalteborna

Metoda dotycząca dysfunkcji struktur tworzących stawy oraz powiązanych z nimi mięśni, tkanek łączących, korzeni nerwowych i nerwów obwodowych. Wykorzystuje ona takie techniki mobilizacyjne, które stosowane są bez czynnego udziału Pacjenta. Jej podstawowym zadaniem jest przywrócenie prawidłowej mechaniki stawów i zapobieganie zaburzeniom układu kostno-stawowego. Wykorzystuje ona techniki rozciągania i rozluźniania mięśni (tzw. stretching).

Metoda McKenzie

Metodę można zaliczyć do tzw. naturalnych metod leczenia, ponieważ jako podstawę leczenia wykorzystuje autoterapię. Zajmuje się ona leczeniem bólów pochodzących z codziennego, mechanicznego przeciążenia kręgosłupa. Metoda ta zwalcza przede wszystkim przyczynę dolegliwości, a dzięki edukacji pacjenta pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu.Bóle pleców bywają jednak problemem nawracającym, dlatego celem tej metody jest również nauczenie pacjenta w jaki sposób szybko może sobie pomóc, nie będąc zależnym od lekarzy i terapeutów.

Metoda Mulligana

Metoda Mulligana to nowe i unikalne podejście do leczenia bólu i ograniczenia ruchomości stawów. Wszystkie zabiegi wykonywane są w fizjologicznym, funkcjonalnym obciążeniu stawów.  Efekty zabiegów są szybkie i trwałe, ponieważ aktywny ruch pacjenta w zmienionej przez terapeutę konfiguracji przestrzennej stawu zostaje automatycznie zapisany w pamięci mięśniowej. Mięśnie prawidłowo zawiadujące stawem zapewniają jego pracę w optymalnych warunkach biomechanicznych. Techniki mobilizacji z ruchem mają szerokie zastosowanie w leczeniu ograniczeń ruchomości stawów i bólu związanego z ruchem stawów.

Terapie manualne:

Masaż Leczniczy

 

Masaż leczniczy stanowi połączenie technik refleksoterapii, masażu segmentarnego, klasycznego i mobilizacji tkanek. Jest to najefektywniejszy system masażu zdrowotnego.  Skutecznie pomaga w dolegliwościach bólowych i przeciążeniach.

Regularne poddawanie się masażowi leczniczemu stanowi istotny element profilaktyki bólu pleców i stawów.

Terapia Komplementarna

 

Nasz Instytut jest pionierem w prowadzeniu zintegrowanego systemu terapii, polegającego na łączeniu, podczas jednej sesji zabiegowej, różnych metod terapeutycznych.
Uważamy, że nie ma jednej, idealnej techniki terapeutycznej. Fizjoterapeuta, znając różne metody i techniki terapeutyczne, powinien wybrać z nich te elementy, które najlepiej wpłyną na poprawę zdrowia i stanu klienta. Takie podejście, czyli umiejętne korzystanie z wielu narzędzi, zwiększa skuteczność terapii i skraca czas powrotu do sprawności fizycznej.
Jednym z ważniejszych składowych proponowanej przez nas terapii komplementarnej są spersonalizowane ćwiczenia, które pozwalają na utrwalenie uzyskanych efektów.
 

 

Systemy ćwiczeń leczniczych

 

Ćwiczenia ukierunkowane są przede wszystkim na zwiększenie ruchomości stawów kręgosłupa, rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni ze wzmożonym napięciem oraz wzmocnienie mięśni odpowiadających za stabilizację.

Film: Błyskawiczna terapia manualna

Terapia neurodynamiczna

Instytut rehabilitacji medycznej i sportowej jako pierwszy wprowadził terapię neurodynamiczną jako stały element treningu zawodowego, leczniczego oraz innych innych terapii. Od wielu lat Piotr Bursiewicz uświadamia klientów, jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu układ nerwowy. Zarządza on funkcjonowaniem i sprawnością całego układu ruchu. Dlatego jest wykorzystywane jako niezbędny element nowoczesnej rozgrzewki i kompensacji potreningowej. Dzięki technikom neurodynamicznym wpływamy na poziom ukrwienia nerwów, ich naprężenia oraz ślizgu. 

Masaż dla kobiet w ciąży (prenatalny)

Piotr Bursiewicz przez wiele lat współpracował z kliniką ginekologiczną MediConcept we Wrocławiu, nadal ściśle współpracuje z ginekologami i położnymi.

Masaż prenatalny jest w pełni bezpieczny. Wykonywany jest w pozycji leżenia na boku lub na plecach z wykorzystaniem poduszek umożliwiających wygodę i relaksację.

Eliminuje napięcia, poprawia jędrność skóry i elastyczność tkanki mięśniowo-powięziowej. Działa też uspokajająco. Przede wszystkim jednak zmniejsza dolegliwości bólowe.

Masaż dotyczy przede wszystkim pleców, szyi i nóg.

Z myślą o przyszłych i obecnych mamach przygotowaliśmy specjalną platformę z poradami i wskazówkami, na którą serdecznie zapraszamy: 

https://www.facebook.com/FemBursiewicz/

Przeciwwskazaniem do masażu są choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca ciężarnych, stany zapalne, niedokrwistość, i nieprawidłowy przebieg ciąży.

Chiropraktyka

 

Chiropraktyka opiera się na badaniu ruchu stawów,a także mobilizacji oraz manipulacji stawów.
Jest stosowana po wypadkach, zwichnięciach, urazach sportowych i w przypadku przeciążenia pracą biurową, siedzącą.
W naszym Instytucie łączymy chiropraktykę z fizykoterapią i ćwiczeniami leczniczymi.

 

Terapia skolioz

Skolioza - wielopłaszczyznowość zmian oraz mogące jej towarzyszyć zaburzenia w narządach wewnętrznych sprawiają, iż jest ona traktowana jako schorzenie ogólnoustrojowe i tym samym wykracza poza obręb wad postawy. Różna etiologia, a więc przyczyna powstania, a także lokalizacja i kierunek wygięcia pierwotnego sprawiają, że skolioza powinna być leczona indywidualnie .

Terapię należy dobierać odrębnie dla każdego pacjenta w zależności od typu skrzywienia. W rehabilitacji skolioz wykorzystywanych może być wiele metod, m.in. FED, PNF, FITS, Szkoła Barcelońska, metoda Dobosiewicz, Lehnert-Schroth i wiele innych.

tel. +48 600 031 394

Locations

ul. Teatralna 10-12

 50-055 Wrocław

ul. Krzycka 90J

52-020 Wrocław

Chiropractic

Manual therapy for pregnant women

Wellness

Sports massage

Locomotor system diagnosis

Medical Training RehaMed®

Sports and medical rehabilitation

Services