FUNDACJA ''Team 400''
Fundacja pod nazwą Team 400 z siedzibą we Wrocławiu
została ustanowiona przez Józefa Lisowskiego - trenera Kadry Narodowej Lekkiej Atletyki i Piotra Bursiewicza - rehabilitanta sportowego.
Organem nadzoru nad działalnością Fundacji jest:
a) ze względu na cele Fundacji - minister, który sprawuje zwierzchni nadzór nad sprawami kultury fizycznej i sportu w Polsce
b) Prezydent Miasta Wrocławia
Przedmiot i zasady działania Fundacji.
Cele i zasady działania Fundacji:
Celami Fundacji są:
Ochrona praw i interesów obecnych i byłych zawodników dyscyplin lekkoatletycznych, w tym konkurencji 400 metrów i konkurencji 4x400 metrów.
Organizacja i współorganizacja zawodów i imprez sportowych, w tym mitingów lekkoatletycznych z akcentem na konkurencję 400 metrów i konkurencję 4x400 metrów.
Promowanie młodych zawodników sportowych
Wspomaganie i popularyzacja konkurencji lekkoatletycznej 400 metrów i konkurencji 4x400 metrów
Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym, organizowanie imprez sportowych i integracyjnych
Praca na rzecz profesjonalizacji sportu
Pozyskiwanie środków finansowych i ich przeznaczanie na prowadzenie działalności statutowej Fundacji.
Integracja europejska na bazie kultury fizycznej
Aktywizacja osób niepełnosprawnych
Promocja i wsparcie aktywizacji terenów zielonych w aglomeracjach miejskich i wiejskich
Aktywizacja środowisk akademickich w zakresie kultury fizycznej
Organizowanie, wspomaganie i promowanie inicjatyw w zakresie rozwoju nauk o sztuce i kulturze
Aktywizacja fizyczna seniorów
Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży
Opracowywanie i promowanie równoległej ścieżki rozwoju dla zawodników w okresie aktywności sportowej i po jej zakończeniu.
Prowadzenie akcji informacyjnych i promocyjnych oraz badań w zakresie zdrowego odżywiania jako formy wsparcia aktywności fizycznej.
Promocja zdrowia, aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
Promowanie i prowadzenie działalności w zakresie usług medycznych i paramedycznych.
Inicjowanie i prowadzenie działań w zakresie rozpowszechniania edukacji o kulturze fizycznej i rehabilitacji
Wspieranie i tworzenie programów rozwiązań systemowych w zakresie ochrony zdrowia zawodników.
Opracowywanie i realizacja programów certyfikacji obiektów, sprzętu i usług w zakresie zróżnicowanych form aktywności fizycznej i sportowej oraz działań prozdrowowtnych.
Na bazie kultury fizycznej i sportu integracja: międzypokoleniowa, międzyśrodowiskowa, międzynarodowa, interdyscyplinarna, kultury, sztuki i sportu wyczynowego.
Organizacja: konferencji, warsztatów, szkoleń o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym o tematyce sportowej, medycznej i rehabilitacyjnej.
Inicjowanie, promowanie i prowadzenie wspólnych działań w zakresie kultury fizycznej i sportu, w tym wyczynowego, zdrowia i rehabilitacji z uczelniami wyższymi i podmiotami gospodarczymi, jednostkami samorządowymi i rządowymi.
Tworzenie platform multimedialnych i edukacyjnych poświęconych sportowi amatorskiemu, wyczynowemu, kulturze fizycznej i rehabilitacji.
Prowadzenie działalności wydawniczej zgodnie z celami statutowymi..
Prowadzenie działalności marketingowej i PR -owej w zakresie działalności statutowej.
Produkcja lub współuczestnictwo w procesie produkcji w obszarze sprzętu i akcesoriów sportowych, parasportowych i terapeutycznych.
Inicjowanie i wspieranie działań mających na celu tworzenie i budowę obiektów o charakterze sportowym i rekreacyjnym,
Sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad realizacją i zarządzaniem obiektami powstałymi w wyniku działań fundacji.
Integracja środowiskowa sportowców i osób aktywnych fizycznie w kraju i za granicą.
Inicjowanie i wspieranie działań mających na celu tworzenie i budowę ośrodków i centrów realizujących autorski program opóźniania procesów starzenia na bazie aktywności fizycznej, zdrowego i proekologicznego stylu życia.
Działania ekologiczne i proekologiczne
Cele Fundacji realizowane są przez:
Organizowanie i finansowanie: konferencji, seminariów i zjazdów naukowych.
Wspieranie działalności wydawniczych mających na celu popularyzację zdobyczy nauk medycznych i problematyki z zakresu ochrony zdrowia, a także z zakresu sztuki i kultury, programów szkoleniowych dla specjalistów różnych dziedzin sportu, medycyny, a także poszczególnych zawodów zagrożonych przeciążeniami układu ruchu, prac naukowo – badawczych z zakresu sportu, ochrony zdrowia, sztuki i kultury,
Współuczestnictwo w finansowym wsparciu czołowych zawodników w biegu na 400m w grupach "Nadzieje","Elit","Weterani"/ poprzez system stypendialny oraz w innej formie.
Organizowanie imprez sportowych, sportowo-rekreacyjnych, plenerów artystycznych, imprez plenerowych, itp.
Inicjowanie programów informacyjnych, służących krzewieniu w różnych kręgach społecznych i zawodowych wiedzy na temat ochrony i promocji zdrowia a także aktywnego trybu życia;
Współpracę z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi i organizacjami działającymi w zakresie objętym celem Fundacji oraz z osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie celem Fundacji;
Pozyskiwanie zasobów materialnych w celu rozwoju systemów wymiany informacji naukowo-medycznej, kulturowej, oświatowej,
Prowadzenie szeroko pojętej działalności wydawniczo-reklamowej w przedmiocie kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji i sztuki.
Organizowanie i budowa obiektów sportowych, rehabilitacyjnych, a także ośrodków rozwoju sztuki, kultury, edukacji i nauki.
10. Współpraca z krajowymi i zagranicznymi organizacjami i klubami sportowymi;
11. Współpraca z władzami samorządowymi i rządowymi;
12. Opracowywanie raportów i analiz związanych z tematyką sportu i kultury fizycznej;
13. Współpraca z firmami ubezpieczeniowymi w celu pozyskania środków i negocjacji korzystnych warunków ubezpieczenia.
14. Organizacja, współorganizacja i wspieranie uczestnictwa w zawodach krajowych i zagranicznych.
15. Organizacja i wsparcie inicjatyw związanych z organizacją sportowych zgrupowań integracyjnych w kraju i zagranicą.
16. Usługi managerskie w sporcie.
17. Realizacja, promocja i wsparcie programu „kariera dwutorowa" realizowanego poprzez rozpoznanie rynku pracy, wsparcie w uzyskaniu uprawnień zawodowych oraz organizacji stanowiska pracy.
18. Organizacja i promocja programu piramida zdrowia, łączącego prozdrowotną aktywność fizyczną z racjonalną dietą na bazie warzyw i owoców.
19. Na bazie sportu i kultury fizycznej realizacja programu w obszarach: walki z uzależnianiami, promocji zdrowia, aktywizacji społeczności lokalnej przy współpracy z jednostkami administracji samorządowej, organizacjami użytku publicznego, uczelniami wydziałami edukacji, jednostkami prowadzącymi działalność gospodarczą.
20. Promocja i wsparcie sportowców realizujących jednocześnie działania w zakresie szkolenia sportowego, edukacji i uzyskania kwalifikacji zawodowych.
21. Na bazie aukcji eventów, imprez sportowych turnusów sportowo-kulturalno-rehabilitacyjnych pozyskiwanie środków programu COOS - centralnych ośrodków opóźniania starości.
22. Organizowanie wydarzeń sportowych, festiwali i innych wydarzeń publicznych;
23. Pozyskiwanie zasobów materialnych w celu rozwoju systemów wymiany informacji o sporcie i medycynie, kulturze i sztuce.
24. Inicjowanie programów informacyjnych, służących krzewieniu w różnych kręgach społecznych i zawodowych wiedzy na temat sportu, kultury fizycznej, ochrony zdrowia
25. Wspieranie działalności wydawniczych mających na celu popularyzację wiedzy o sporcie i kulturze fizycznej, zdobyczy nauk medycznych i problematyki z zakresu ochrony zdrowia, a także z obszaru sztuki i kultury
26. Wspieranie działalności polskich placówek sportowych i naukowych na terenie kraju i za granicą