03 maja 2013

Więcej artykułów:

Piotr Bursiewicz

Musi on być jednak odpowiednio dopasowany w zakresie natężenia, rodzaju, czasu trwania, doboru do dysfunkcji, jak i innych parametrów.

 

Cieszmy się kolarstwem i turystyką rowerową bezpieczną i zdrową. Dobierajmy właściwie rozgrzewkę i system kompensacji przeciążeń. Słuchajmy sygnałów jakie wysyła nam nasza „biomaszyna” i ich nie bagatelizujmy.  Dopiero wtedy będziemy mogli długo i zdrowo cieszyć się jazdą na rowerze.

Zapamiętajmy, że narząd ruchu może i powinien być leczony poprzez  ruch

Wymienione, w sporym skrócie, objawy stanowią grupę neuralgii. Groźniejsze są neuropatie, zaburzenia czucia, niedowłady, nietrzymania moczu. Gdy się pojawiają konieczna staje się hospitalizacja.

Nie podejmuję tutaj zagadnienia infekcji, stanów zapalnych i szeregu chorób związanych z bólami odcinka lędźwiowego. Zwracam jedynie uwagę na dysfunkcje o podłożu biomechanicznym.

  • Ból usytułowany w okolicy lędźwiowej z promieniowaniem na pośladek, tył uda, podudzie i piętę (może wskazywać na podrażnienie nerwu kulszowego). Pochodzenie podrażnienia  odkręgosłupowe  lub zespół mięśnia gruszkowatego.

  • Ból zmniejszający się rano, uszkodzenie krążka międzykręgowego (wypuklina).

  • Ból pojawiający się przy uniesieniu, w pozycji leżenia na plecach, wyprostowanej kończyny dolnej, wypadanie dysku.

  • Ból opasujący, zwiększający się podczas ruchu, zablokowanie stawu międzykręgowego.

  • Ból podczas długiego przebywania w pozycji stojącej,  dehydratyzacja .

Co nas powinno zaniepokoić …?

CO NAM DAJĄ WSZYSTKIE, POWYŻSZE OBSERWACJE ?

Po pierwsze, uświadamiamy sobie, że musimy być ostrożni. Po drugie, się eksploatować układ ruchu w sposób racjonalny. Koniecznie „serwisujmy” naszą „biomaszynę”.

Centralną oś ciała stanowi kręgosłup, z którego wychodzące na każdym poziomie korzenie nerwowe zabezpieczają pracę wszystkich części organizmu. Specyfika wysiłku u rowerzysty: obciążenia statyczne i dynamiczne – powypadkowe, stwarza zagrożenie powstania urazów. Rozpoczynamy więc analizę od odcinka lędźwiowego kręgosłupa L1 – L5

A teraz zastanówmy się, jaki wpływ ma jazda na rowerze na ten odcinek kręgosłupa? Nacisk punktowy na krążek międzykręgowy w pozycji siedzące wynosi ok.178 kg, w pozycji stojącej  ok. 79, lezącej 20 kg. Co powoduje to zróżnicowanie? Przede wszystkim, siła ściągająca całej grupy mięśniowej: pleców, pośladków, kończyn dolnych oraz kątowe ustawienie trzonów (struktur kostnych) zmieniające rozkład ciśnień w krążku międzykręgowym. Długotrwała kompresja krążka międzykręgowego powoduje jego dehydratyzację (odwodnienie) narażając na pęknięcia pierścieni i związane z tym uwypukliny.

Pozycja długotrwałego pochylenia rozciąga wielowarstwowy układ więzadeł, osłabiając ich reaktywność. Uprawiając różne rodzaje sportów, w tym także kolarstwo  możemy uszkadzać blaszki graniczne kręgów i stawy międzywyrostkowe. Wytrzymałość kręgosłupa jest odwrotnie proporcjonalna do czasu trwania obciążenia. Podobne skutki degeneracji są wytwarzane przez drgania właśnie podczas jazdy rowerem.

Kręgosłup a rower

Nie opierajmy się na krążących, powierzchownych opiniach i domysłach. Dobierajmy rodzaje i wielkość obciążeń adekwatnie do naszego stanu zdrowia i możliwości organizmu. Nakładające się drobne urazy, niedoleczone kontuzje, zmiany przeciążeniowe, brak właściwej diagnostyki oraz szereg innych czynników uniemożliwiają udzielenie prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Stąd też proponujemy wspólne tworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu  bezpiecznego uprawiania aktywności fizycznej.  Dla usystematyzowania  treści sugeruję wprowadzenie podziału odpowiadającego częściom ciała. Dzięki pogłębionej analizie obciążeń uświadomimy sobie jak funkcjonuje nasz organizm i jego poszczególne elementy.  Do dzisiaj nie opracowano instrukcji obsługi człowieka jako „biomaszyny”; rządzącej się własnymi prawami, z systemem kontroli i autonaprawy. Nic więc dziwnego, że popełniamy wiele błędów podczas jego obsługi i eksploatacji .

Podkreślam, że ból w przypadku układu ruchu, nie jest chorobą. Możemy wręcz go traktować jako sprzymierzeńca. Jest to autogenny system alarmowy informujący o zagrożeniach. Często podejmujemy działania zmierzające do zniesienia lub ukojenia bólu. W ten sposób nie usuwamy jednak jego przyczyn. Innymi słowy, zamiast uzupełniać stan oleju w samochodzie, wykręcamy świecącą się żarówkę kontrolną.

Pacjenci często zadają sobie to z pozoru proste pytanie. Uczciwej odpowiedzi jest w stanie udzielić tylko profesjonalista. Wnikliwy wywiad lekarski ujawni wrodzone wady i choroby. Diagnostyka obrazowa oceni stan układu stawowego i kostnego, a  rehabilitacyjna określi stan tkanek miękkich, stany przeciążeniowe, mikrourazy i zablokowania stawowe. Po takim, spersonalizowanym wywiadzie można hipotetycznie określić przyczynę danej dolegliwości. Dopiero wtedy staje się możliwe ustalenie odpowiedniego programu aktywności fizycznej

Czy ból pleców uniemożliwia jazdę na rowerze?

tel. +48 600 031 394

Gabinety

ul. Na Grobli 30/32

 50-421 Wrocław

ul. Krzycka 90J

52-020 Wrocław

Chiropraktyka

Terapia kobiet w ciąży

Masaż sportowy

Masaż leczniczy

Diagnostyka układu ruchu

Medyczny Trening Sportowy RehaMed®

Terapia skolioz

Rehabilitacja sportowa

i medyczna

Oferta

Aktualności